Szczyrba

Aktualności

Aktualności

Whisky Tomatin już jest! Niewątpliwa jakość i konsystencja sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwie wyjątkową single malt whisky docenioną przez najlepszych.

Historia wytwarzania whisky w Tomatinsięgają XV wieku. W Old LairdsHouse , na której miejscu stoi destylarnia zatrzymywali się zmierzający na południe Szkocji poganiacze bydła, by napełnićbutelki pędzoną tam whisky.

Tomatin Distillery zlokalizowana jest na wschodnim krańcu gór Monadliath, na południe od Inverness, stolicy regionu Highland. Założona w 1987 roku jest jedną z najwyżej położonych destylarniw Szkocji –315 metrów nad poziomem morza.

Przez wiele lat whisky z Tomatin była wysoce ceniona przez producentów mieszanek i używana do produkcji większości, najbardziej znanych na świecie blended scotch whisky. Tak dzieje się i obecnie. Jednak od pewnego czasu firma Tomatin Distillers & Co. koncentruje się na rozwoju swoich własnych marek, wysokiej jakości whisky słodowych i mieszanych, które zdobywają na świecie liczne nagrody i wyróżnienia.

   Tomatin 12Years Old

Ta ekskluzywna 12 letnia whisky słodowa ma wspaniale bogaty i elegancki smak z niezwykle długimi satysfakcjonującym finiszem.

Posiada kompleksowy, świeży bukiet, który zawiera bogate, słodowe aromaty wzbogacone nutą torfową. Zaskakuje unikalnym połączeniem smaku jabłek, gruszek i słoduz orzechowymi nutami, pojawiającymi się dzięki użyciu beczek po sherry. Delikatna i jedwabnama zadziwiająco bogaty, długi i oleisty finisz. Na początku whisky dojrzewa w beczkachpo bourbonie. Na koniec maturacji przelewana jest do beczek po sherry.
„Przyjemnie słodka. Świetna słodowa baza z obfitością, jasnych, letnich owoców”. 80/100 Malt Advocate Magazine

 

 Tomatin 15Years Old

Ta najnowsza edycja whisky Tomatin pojawiła się w 2009 roku. Miękka i delikatna ze znaczącym wpływem amerykańskiego dębu.
Bukiet lekki, świeży, z delikatnymi dębowymi tonami eksploduje aromatami brzoskwiń i cytrusów, za którymi podążają zapachy wanilii i skórek pomarańczy. W smaku delikatna, bardzo owocowa, z akcentami miodui mandarynek. Delikatnie, ciągnący się finisz czyni z tej whisky wspaniałe uzupełnienie kolekcji Tomatin.
Whisky dojrzewa w używanych beczkachz dębu amerykańskiego.

 

        Tomatin 18Years Old

Ta światowej klasy whisky dojrzewa w beczkach przez okres 18 lat. Przed butelkowaniem trafia do beczek po sherry oloroso. Nie jest filtrowana na zimno, dzięki czemu jest pełna aromatów i wyjątkowo gładka.
Uderza słodkim aromatem sherry, nutami świeżych jabłek, cynamonu, wanilii, syropu klonowego oraz palonego wrzosu.
W smaku urzeka słodyczą miodu i dębową końcówką. Rozwija się w ustach odrobiną cytrusów i ciemnej czekolady. W pierwszej fazie dojrzewa w używanych beczkach z amerykańskiego dębu, by na końcu trafić do beczek po sherry oloroso.
„Co za świetnie ułożony malt. Jakby wychowywany w kochającej, troskliwej rodzinie, zachowujący się nieskazitelnie od pierwszego nosa do przejmującego finiszu.”
88/100 Jim Murray’sWhisky Bible2009

 

     Tomatin 25Years Old

Tomatin25 YO jest bogatą, pełną whisky, z dominującym zapachem słodu i wytrawnym, aromatycznym zakończeniem.
Jej bukiet to nadzwyczajna kombinacja zapachu dojrzałych gruszek, skórek pomarańczy z aromatami żywicy z drzewa cedrowego. W smaku przebija słodycz miodu. Potem pojawiają się nuty wytrawne , orzechowe, zaskakujące w końcówce swą niezwykłą pikantnością. Długi finisz, pozostawiający w pamięci oleiste bogactwo tej wspaniałej whisky. Dojrzewa w używanych beczkach z dębu amerykańskiego.
„Doskonała, wyśmienita whisky, którą sklasyfikowałbym jako jedenz najwspanialszych alkoholi, jakie kiedykolwiek spotkałem”
Phillip Hills, autor The Scotch Whisky  Directory

Przyjmuje się, że 70% finalnego zapachu szkockiej whisky słodowej pochodzi z użytej beczki. Destylarnia Tomatinprzykłada ogromną wagę do jakości beczek wykorzystywanych w procesie dojrzewania. Z najsłynniejszych bodeg Hiszpanii pozyskuje najlepsze beczki po sherry, a z USA sprowadza beczki, w których wcześniej leżakowały bourbony. Beczki utrzymywane są w nienagannej kondycji. Destylarnia, jako jednaz nielicznych w Szkocji zatrudnia na pełny etat dwu bednarzy.

Tomatin to zarówno gorzelnia jak i społeczność. Wytwarzanie whisky jest dla wielu członków załogi bardzo osobistą sprawą – niektórzy z nich stanowią już piątą generację pracowników Tomatin. Whisky to ich duma i pasja.

‹ powrót

Szczyrba

Strona zawiera materiały reklamowe dotyczące napojów alkoholowych, jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat aby kontynuować.